ΠΜΣ Συμβουλευτική, Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Διά Βίου Μάθηση

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ

Η υποστήριξη των διπλωματικών εργασιών πραγματοποιείται εντός κάποιας από τις τρεις (3) χρονικές περιόδους, τις περιόδους των εξεταστικών, όπως αυτές ορίζονται από τον ευρύτερο ακαδημαϊκό προγραμματισμό του Τμήματος ΠαιΤΔε.

Η διαδικασία υποστήριξης είναι ανοιχτή στο κοινό και μπορεί να γίνει είτε διά ζώσης είτε εξ αποστάσεως. Η διπλωματική εργασία κατατίθεται στον επόπτη και τα άλλα δύο μέλη της Συμβουλευτικής Επιτροπής. Μετά το πέρας των διορθώσεων που υποδεικνύονται στον φοιτητή, ο επόπτης συντάσσει εισηγητική έκθεση και καλεί τον μεταπτυχιακό φοιτητή σε προφορική υποστήριξη ενώπιον δύο τουλάχιστον μελών της Συμβουλευτικής Επιτροπής.

Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, η διπλωματική εργασία αξιολογείται από την Τριμελή Συμβουλευτική Επιτροπή στην κλίμακα του δέκα (10).

# Για να δείτε το Πρακτικό Εξέτασης Διπλωματικής Εργασίας  πατήστε εδώ

Δεν θα μπορεί να υποστηρίξει Διπλωματική Εργασία κάποιος που δεν έχει ολοκληρώσει τις επιτυχώς τα μαθήματα όπως ορίζονται στο Πρόγραμμα Σπουδών, δεν έχει υλοποιήσει τις 400 ώρες Πρακτικής Άσκησης και δεν έχει τακτοποιήσει τις οικονομικές του εκκρεμότητες (Δίδακτρα).

Σύμφωνα με απόφαση της Συγκλήτου Ε.Κ.Π.Α στη συνεδρία της 22.9.2016 (Αρ.Πρ.: 1617006790/31.10.2016), όλες οι Μεταπτυχιακές Διπλωματικές Εργασίες των Σχολών του Ε.Κ.Π.Α. από 1.2.2017 θα αναρτώνται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα 'Πέργαμος' https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/el/index.html η οποία αποτελεί και το Ιδρυματικό Αποθετήριο του Ε.Κ.Π.Α.

Θα συμπληρώσετε την αίτηση για την πλατφόρμα στην Πέργαμο (θα τη βρείτε στα έντυπα) και θα τη στείλετε στη Γραμματεία του ΠΜΣ. Τότε η Γραμμματεία του Τμήματος υπογράφει και σφραγίζει την αίτησή σας και ενημερώνει τη βιβλιοθήκη της Φιλοσοφικής Σχολής. Στη συνέχεια θα σας αποσταλεί ενημερωτικό mail ότι μπορείτε να αναρτήσετε την εργασία σας στην πλατφόρμα.

Αφού μπείτε στην ιστοσελίδα:https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/el/login.html, με τον πανεπιστημιακό σας λογαριασμό, θα πρέπει να αναρτήσετε την διπλωματική σας εργασία, βάσει των οδηγιών. Στη συνέχεια, ενημερώνετε τη Γραμματεία ότι έχετε ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Η ανάρτηση των εργασιών στην Πέργαμο θα αποτελεί και προϋπόθεση λήψης του Μεταπτυχιακού Διπλώματος.